Bez černý (Sambucus nigra) známe asi všichni jako trochu obtížný plevel a nepříliš vzhledný rumištní keř. Stejně tak jde ale o rostlinu, která může sloužit jako vzor houževnatosti, nezdolnosti a dobré regenerace. Navíc z květů černého bezu je možné udělat dobrou a zdravou limonádu, kuchyňsky zužitkovat se dají také bezinky. Není proto divu, že tento rychle rostoucí keř si vzali do parády šlechtitelé a na zahradě tak můžeme mít velmi pěkné kultivary černého bezu, při zachování všech jeho “hospodářských” výhod.


Sambucus nigra - kultivar Madonna

Zapomeňte na nevzhledný keř, kterého se všichni snažíme spíš zbavit (osobně jsem jich na zahradě vyklučila asi osm). Vyšlechtěné okrasné kultivary černého bezu vás překvapí hezkou barvou listů i květů a mnohdy i netradičním tvarem. Okrasné černé bezy většinou také rostou pomaleji a méně živelně, dobře však reagují na stříhání a prořez. Představíme si dva okrasné kultivary, které je ale samozřejmě možné využívat také v kuchyni úplně stejně jako běžný divoký černý bez. Okrasných kultivarů jsou však desítky.

Sambucus nigra Black Tower

Tento kultivar byl poprvé představen v roce 2010 a nyní patří hlavně v zahraničních zahradnictvích k evergreenům. Má vínové až tmavě zelené listy a bohaté bílo růžové květy. Podobně jako jeho divoký předek je nenáročný a má rád slunce i polostín. Nejvýraznějším znakem tohoto kultivaru je ale vzpřímený tvar. Během pár let vyroste do výšky dvou až tří metrů při šířce do jednoho metru. Prořezáváním jej snadno pěkně zahustíte.


Černý bez - odrůda Madonna. Foto Sue Gaviller, Notanothregardeningblog.com

Kultivar Madonna zaujme hlavně pěknými listy v kombinaci zelené a žluto-bílé barvy. Je to více keřová forma a i z ní je možné zužitkovat květy i plody.

Okrasné černé bezy je možné zakoupit v zahradnictvích. Na vzrostlejší keř v 15l kontejneru si připravte zhruba tisíc korun. Menší rostliny jsou samozřejmě levnější.